Післяпологовий період починається з моменту народження посліду (плаценти) і триває 6-8 тижнів після пологів. Розділяють ранній післяпологовий період – з моменту народження посліду, дві години після пологів і до доби і пізній післяпологовий період – від доби до 6-8-го тижня після пологів.

Післяпологовий період

Протягом післяпологового періоду відбувається зворотний розвиток всіх органів і систем – інволюція.

Найбільші зміни в організмі відбуваються в перші дні післяпологового періоду. Загальний стан породіллі після пологів, як правило, задовільний.

Апетит, спочатку знижений, потім через декілька днів після пологів, особливо у жінок, які годують, підвищується.

Виділення після пологів – лохії в перші 3-4 дні кров’янисті, на 5-6-й день – слизувато-кров’янисті, з 7-го дня – серозні. Повне відновлення слизової матки закінчується до 20-25 дня після пологів, а функція матки повністю відновлюється через 40-60 днів.

Після народження посліду дно матки знаходиться на рівні пупка, щодня за рахунок скорочення матки, дно знижується на 1-2 см, до 7-8 дня після пологів матка знаходиться в малому тазу. Внутрішній зів закривається до 7-го дня після пологів, зовнішній – до 10-го. Шийка формується, зовнішній отвір жінки, що народжувала, має щілинну форму.

Піхва звужується і відновлюється тільки через 30-40 днів після пологів. Дозрівання фолікулів і утворення граафових пухирців в яєчниках у жінки, що не годує грудьми, відбувається вже через 30-40 днів, місячні з’являються через 2-2,5 місяці після пологів. У жінок, які годують менструації з’являються пізніше, майже у 50% – на 4-5-й місяць після пологів. Потрібно мати на увазі, що вагітність може наступити в післяпологовому періоді і без появи місячних.

Зв’язковий апарат до кінця післяпологового періоду відновлюється, маткові труби займають горизонтальне положення.

Післяпологовий період

Молочні залози ще більше збільшуються, на третій день після пологів з’являється молоко. Утворення молока називається лактацією.

Дві години після пологів породілля перебуває під ретельним наглядом в пологовому залі. Через 2 години після пологів породіллю на каталці переводять у післяпологове відділення. Шість годин після пологів породілля перебуває на суворому постільному режимі.

Основна проблема – неможливість помочитися в зв’язку з тим, що вона лежить, боїться болю, в результаті здавлення сечового міхура може настати його гіпотонія. Потрібно рефлекторно викликати акт сечовипускання (включити воду, подати тепле судно, полити теплою водою на зовнішні статеві органи, накрити породіллю, огородити ширмою). У першу добу потрібно стежити за сечовипусканням через кожні дві години для профілактики кровотечі.

Здорова породілля не потребує спеціальної дієти після пологів, годування дитини грудьми вимагає лише помірного збільшення калорійності їжі і кількості рідини, що випивається. Породіллям рекомендуються молочні продукти (молоко, кефір, сир, сметана, вершкове масло, кисле молоко), а також овочі і фрукти, м’ясо нежирних сортів, риба. Потрібно виключити з харчування консерви, прянощі, алкоголь, обмежити вживання цитрусових. Їжа повинна бути легкозасвоюваною, свіжоприготованою, смачною. Приймати їжу потрібно 3-4 рази на добу перед годуванням дитини. Породіллі категорично забороняється палити.

При дотриманні принципу раннього вставання породілля користується кімнатою особистої гігієни, проводить туалет зовнішніх статевих органів по мірі необхідності, медсестра повинна пояснити, як проводити туалет, і стежити за цим.

Важливим критерієм правильного перебігу післяпологового періоду є якість і кількість лохій. При появі рясних кров’янистих виділень зі згустками необхідно повідомити про це лікаря. Перші три доби у породіллі відсутне випорожнення.

Здорова породілля знаходиться в палаті зі своєю дитиною, медсестра відділення новонароджених допомагає їй і вчить доглядати за дитиною.

Перед кожним годуванням дитини необхідно:

помити руки з милом;
перші і останні дози молока необхідно зцідити руками;
зробити масаж молочної залози подушечками пальців рук;
знайти ділянку ущільнення і промасажувати її;
потім вказівним пальцем натискати область навколососкового кола до появи ефекту зціджування.
Перед випискою породілля отримає обмінну карту, в якій зазначані особливості перебігу пологів та післяпологового періоду. Ця карта здається в жіночу консультацію, куди породіллі рекомендується звернутися через 10 днів після пологів, вона отримує декретну відпустку. В дитячу поліклініку повідомляються відомості про новонародженого. При виписці також дається довідка про народження дитини для реєстрації в РАГСі.

Післяпологовий період

Першим з медичних працівників у домашніх умовах породіллю відвідає медсестра дитячої поліклініки (перші 3 дні після пологів). Вона повинна не тільки звернути увагу на новонародженого, але і на стан породіллі, гігієну житла, ставлення чоловіка, родичів.

Вдома потрібно стежити за чистотою свого тіла, щодня приймати душ, ретельно мити руки. Стежити за чистотою приміщення. Стригти коротко нігті, не покривати їх лаком. Щодня 3 рази на день підмивати зовнішні статеві органи теплою водою з милом і витирати їх спеціальним рушником. Міняти постільну білизну не рідше 1 разу на тиждень, носити ліфчик для підтримки молочних залоз, бандаж.
Ванна дозволяється не раніше, ніж через 3-4 тижні після пологів.

Необхідно частіше бувати на свіжому повітрі, ретельно провітрювати приміщення. Доглядати за дитиною і залучати чоловіка до догляду за нею; виховувати у чоловіка інстинкт батьківства.

Не дозволяти палити і не тримати тварин в кімнаті, де перебуває дитина. Дотримуватися правильного режиму праці та відпочинку. Уникати піднімання важкого і надмірного фізичного навантаженнями. Спати необхідно не менше 8 годин на добу і відпочивати вдень.

У випадку, якщо породілля помітить якісь ускладнення, їй варто звернутися в жіночу консультацію. Ці ускладнення може помітити і медсестра при черговому візиті.

Післяпологовий період

Породілля повинна бути здоровою, спокійною, у неї має бути гарний настрій, головна її роль – годування новонародженого. Роль чоловіка та родичів при цьому дуже велика. Тільки коли вся сім’я буде приймати участь в догляді за дитиною вона виросте здоровою.

Статеве життя рекомендується почати через 6-8 тижнів після пологів, так як вагітність і пологи пов’язані зі значними змінами в організмі, сильним психічними і фізичними навантаженнями. Інтервали між пологами мають бути не менше двох років, бо ризик захворювань і ускладнень з боку матері і плоду зростає.

З приводу гормональних таблеток варто проконсультуватися, так як естрогени, що входять до складу таблеток, зменшують лактацію, а ін’єкційні методи, навпаки, збільшують. Застосування хімічних методів у післяпологовому періоді не рекомендується.

Завідувачка відділення сумісного перебування матері та дитини

Житомирського обласного перинатального центру

Токменко Л.В.

Повернутися

Перейти до вмісту