ВИКИДЕНЬ: ЧОМУ ТРАПЛЯЄТЬСЯ ТА ЯК ЙОМУ ЗАПОБІГТИ
За статистикою від 8 до 15% від всіх пологів в Україні – передчасні. Це великий стрес і моральна травма не тільки для жінки, а і для всієї родини. Крім того, мимовільне переривання вагітності призводить до появи недовіри до свого партнера: що з ним не так? І хто винен в ситуації? Це отруює подружнє життя і вносить постійне відчуття напруженості і страх, що біда може знов повторитися. У деяких жінок трапляється по декілька викиднів поспіль, і далеко не всі жінки вміють мужньо перенести таку ситуацію і домогтися здійснення головної мрії – нарешті виносити та народити здорове немовля. Про те, чому трапляється викидень і як йому запобігти розповіла лікарка-гінеколог Житомирського обласного перинатального центру Світлана Воєвода.
«ЦЕ МОЖЕ БУТИ З ІНШИМИ, АЛЕ НЕ ЗІ МНОЮ»
Викидень – це втрата вагітності. Він може бути раннім – до 12 тижнів вагітності – і пізнім – з 12 до 22 тижнів. Якщо вагітність переривається з 22 до 37 тижнів – це вже є передчасні пологи (народження недоношеної дитини, що завжди проблематично). Таке трапляється, коли у жінки існує якась проблема, про яку вона може і не знати, якщо вчасно не звертається до лікаря. На жаль, багато жінок не планують свою вагітність і навіть, коли розуміють, що вже завагітніли, не поспішають до лікаря. Деякі чомусь вважають, що викидень та інші жіночі неприємності можуть статися з іншими, але не з ними. І ця самовпевненість нерідко обертається проти них. Адже всім можливим негараздам можна запобігти та уникнути їх, якщо вчасно звернутися до гінеколога…
Краще за все звернутися до лікаря на етапі планування вагітності, особливо, якщо вже були втрати вагітностей. Насамперед треба пройти низку важливих обстежень: на інфекції, гормональні порушення, різні хвороби та інші. Висновки обстежень показують лікарю, які у конкретної жінки можуть бути ризики під час виношування дитини. І лікар призначає препарати для корекції цих станів.
ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ПРИЙМАТИ ФОЛІЄВУ КИСЛОТУ?
Кожна жінка має знати, що за 4-6 місяців до планування вагітності треба почати приймати препарати фолієвої кислоти. Вони знижують появу вад розвитку у плода: дефекти нервової системи, вади серця, сечостатевої системи, розвитку кінцівок та інших проблем. Крім того, треба розуміти, що ми живемо в ендемічній зоні, де постійно відчувається дефіцит йоду, а це важливий складник, яка впливає на формування та виношування вагітності. Тому лікар завжди виписує майбутній матусі препарати йоду. А ще підбирає полівітамінні комплекси, які профілактують появу генетичних мутацій у дитини.
Але трапляються незаплановані вагітності, і тоді жінка повинна, не відкладаючи, стати на облік в жіночій консультації. Справа в тім, що лікарі виділяють групи ризику з невиношування вагітності, і для кожної жінки, яка увійшла в цю групу, підбирають адекватне лікування, враховуючи її специфічні проблеми зі здоров’ям.
ЩО ВИКЛИКАЄ ВИКИДЕНЬ?
Проблем, які викликають передчасні пологи, багато. А саме…
- Інфекції (токсоплазмоз, парвовірус, краснуха, грип та інші інфекційні хвороби). Особливо потрібно обстежуватись на певні інфекції, якщо вагітна мала гостре респіраторне захворювання, яке супроводжувалось високою температурою;
- гормональні порушення (порушення функції щитовидної залози, наднирників, синдром полікістозних яєчників, гіперпролактінемія).
- генетичні фактори. До речі, вагома частина генетичної патології, зокрема синдрому Дауна та інших хромосомних аномалій – це прояв спонтанних мутацій та дефіциту фолієвої кислоти в організмі жінки;
- тяжкі хвороби матері (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, ниркова недостатність та інші);
- –тромбофільні розлади (антифосфоліпідний синдром, гіпергомоцистеїнемія, дефіцит протеїну С і S).
До групи високого ризику невиношування вагітності зараховуються жінки з короткою шийкою матки. Таке дослідження довжини шийки матки називається цервікометрія. Тобто якщо довжина матки на 18-21 тиждень менша, ніж повинна бути за норми, це вказує на збільшений ризик можливого викидня та передчасних пологів.
Кожна з названих причин може визивати як один, так і декілька викиднів. А частіше всього зустрічається комбінація причин, які роблять неможливим нормальне виношування вагітності. Але якщо жінка вчасно звернулася до лікаря і пройшла необхідні обстеження, все можна попередити чи набагато знизити ризик не виношування.
Коли призначається необхідна для жінки терапія, шанси нормально виносити вагітність виростають на 20-90%. Наприклад, якщо у жінки виявили тромбофільні розлади (вона пережила інсульт, тромбоз вен, тобто має проблеми з судинами), їй призначають препарати прогестерону, препарати ацетилсаліцилової кислоти, інколи препарати низькомолекулярних гепаринів. Така профілактика дає гарні результати, не тільки покращуючи шанси доносити дитину, а ще й профілактує, тобто попереджає виникнення повторних тромбозів у вагітної.
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ВИКИДЕНЬ?
Жінка, у якої трапляється викидень, відчуває біль, в неї починається кровотеча статевих органів. У разі появи таких ознак, треба негайно визивати «швидку» та їхати до лікарні. Буває різна інтенсивність кровотечі, і якщо вона невелика, вагітність можна врятувати, особливо якщо ця вона дуже бажана і отримана жінкою великими зусиллями. Жінку обов’язково треба обстежити, тому що такі симптоми можуть вказувати і на патологію шийки матки, наявність поліпів та інших проблем. В кожному конкретному випадку лікар підбирає певні ліки та заходи для збереження вагітності.
Якщо викидень трапився на початку вагітності, це не так трагічно для жінки, як викидень на пізніх строках, коли вона вже встигла полюбити свою дитину і навіть придумала для неї ім’я…
Ще один важливий момент: вагітним жінкам слід пам’ятати, що скринінг патології у плода – дуже важливий, і від нього не треба відмовлятися. Справа в тім, що УЗД, яке проводиться декілька разів, не показує наявність хромосомних відхилень у плода. Їх запідозрити можна на підставі біохімічних маркерів, дані яких обраховуються за програмами, і лише тоді вагітні з груп високого ризику скеровуються для більш детального обстеження плода.
ЯКІ ШАНСИ НАРОДИТИ МАЄ ЖІНКА, ЯКА ПЕРЕЖИЛА ВИКИДЕНЬ?
Вважається, якщо жінка втратила дві вагітності – це на 20% знижує шанси виносити наступну вагітність. Три втрачених вагітності знижують шанси на 40%. Якщо чотири втрачених вагітності – це знижує шанси на 60%. П’ять втрачених вагітностей знижує шанси на 80%. А шість втрачених вагітностей – це 0% знову завагітніти. Але життя показує, що жінки народжують здорових дітей навіть після шести, а то і десяти викиднів! Просто вони не здаються, відчайдушно борються за своє материнство і лікарі роблять все можливе, щоб їхня мрія здійснилася. Якщо є бажання у жінки, і вона чітко виконує всі призначення лікаря, можна досягти успіху навіть у, здавалося б, зовсім безнадійних ситуаціях. Але краще за все потурбуватися про майбутню вагітність заздалегіть і добре до неї підготуватися, щоб не було стресових ситуацій, сліз та розпачу…
Юлія Мельничук / tsn.ua