Щоб малюк народився здоровим

Підготовка до вагітності – самий хвилюючий період в житті жінки. Подарувати життя новій людині – це і неймовірне щастя, і величезна відповідальність. Як же правильно підготуватися до цього періоду, зробити все для того, щоб дитина народилася здоровою.

Щоб малюк народився здоровимПЕРШ ЗА ВСЕ ПОТРІБНО ПОДБАТИ ПРО СВОЄ ВЛАСНЕ ЗДОРОВ’Я!
Підготовка до вагітності – важливий етап, який необхідно пройти, перш ніж ваше маленьке щастя виявиться у вас на руках. Причому пройти цей етап потрібно не тільки майбутньої матері, але й батькові. Батьки можуть передати дитині свої хронічні захворювання, про які самі вони можуть навіть не підозрювати. Адже деякі з цих захворювань можуть виявитися надзвичайно небезпечними для плоду. Тому на стадії планування вагітності, за 3-6 місяців до зачаття, майбутні батьки мають навідатися долікаря і пройти повноцінне обстеження.

ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ
Планування необхідно почати з відвідин лікаря-гінеколога, який на прийомі обстежує жінку, призначить необхідні аналізи і надасть рекомендації щодо подальшого плану дій. Якщо ви відзначаєте в календарику дні менструації, буде не зайвим захопити його з собою. Навіть за результатами простого огляду та бесіди з майбутньою мамою, лікар може зробити деякі висновки про те, чи є у жінки порушення репродуктивної системи.

Необхідно обов’язково провести обстеження для діагностики статевих інфекцій, які можуть протікати непомітно для носіїв

У «обов’язкову програму» входить відвідування обома батьками терапевта (для виявлення хронічних захворювань і вірусних інфекцій).

Особливу увагу на планування вагітності слід звернути жінкам, які мають такі хронічні захворювання як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, хвороби нирок та іншу важку соматичну патологію. Для таких жінок важливо набути стану компенсації основного захворювання до початку вагітності . Слід зауважити, що наявність хронічної патологіїї у жінки передбачає тривалий прийом медикаментів, які іноді мають ембріотоксичну та тератогенну дію. Тому при плануванні вагітності від використання таких препаратів слід відмовитись і перейти на прийом не токсичних медикаментів.

Майбутній мамі слід звернутися також до лікаря-оториноларинголога і стоматолога, так як саме ЛОР-органи і хворі зуби часто стають вогнищами інфекції, яка може загостритися під час вагітності.

Крім того, батькам необхідно здати аналіз крові для дослідження на TORCH- інфекції. Якщо аналіз виявляє відсутність антитіл до ряду інфекцій, наприклад, краснухи у жінки, то з’являється необхідність зробити відповідні щеплення. Необхідно пам’ятати, що ця “дитяча” хвороби може бути дуже небезпечною для дорослих людей, а під час вагітності – і для плоду. Краснуха взагалі є прямим показанням до переривання вагітності.

Парам, які мали проблеми у попередніх вагітностях (народження дітей з вадами розвитку або хромосомною патологією) необхідно відвідати лікаря-генетика – він допоможе виявити спадкові захворювання в сім’ї і порекомендує, до яких саме фахівців треба звернутися далі.

Сім’ям, які мали втрату вагітності (завмерла вагітність, невиношування вагітності), слід ретельніше готуватися до наступної вагітності і об’єм обстежень при таких станах набагато ширший і потребує консультації фахівців обласного перинатального центру.

СПОСІБ ЖИТТЯ І ХАРЧУВАННЯ
Майбутнім батькам варто серйозно задуматися про здоровий спосіб життя: відмовитися від своїх шкідливих звичок заради здоров’я майбутньої дитини. Для майбутнього тата це відмова від паління і будь-якого алкоголю, зокрема пива. Токсини алкоголю і нікотин чинять негативний вплив на якість сперми і її фертильність. На повне оновлення сімяної рідини йде два-три місяці. Необхідно включити в раціон чоловіка якомога більше свіжих фруктів, овочів, почати приймати полівітаміни, переглянути своє ставлення до продуктів харчування.

Одне з головних завдань для жінки, яка готується стати матір’ю – забезпечити свій організм усіма необхідними вітамінами і мінеральними речовинами за рахунок правильного збалансованого харчування.

У період вагітності неправильне харчування може неприємно позначитися на здоров’ї як самої жінки, так і на здоров’ї її майбутньої дитини. Адже це одна з основних причин виникнення токсикозу на ранній стадії вагітності, підвищеної стомлюваності і слабкості.

Багато майбутніх мам вважають, що в їхньому щоденному раціоні міститься достатня кількість поживних речовин. Між тим, у період вагітності у жінки зростає потреба у мікронутрієнтах (вітамінах і ; мінералах) в 1,5 рази. Причини цього криються у передачі частини мікронутрієнтів плоду. Жіночий організм перебудовується, відбуваються зміни в обміні речовин, робота ендокринної системи посилюється. Тому звичайної норми вітамінів і мінералів виявляється вже недостатньо.

ВІТАМІНИ ДЛЯ МАЙБУТНЬОЇ МАТЕРІ
Як показують останні дослідження, навіть при самому різноманітному і грамотно складеному раціоні жінки відчувають дефіцит необхідних вітамінів і мінералів. За даними європейських досліджень, вітамінна недостатність у вагітних складає 20-30%.Саме тому лікарі рекомендують під час вагітності прийом спеціалізованих полівітамінних комплексів.

Якщо вагітність запланована, то вже за 3-6 місяці до передбачуваного зачаття необхідно почати прийом вітамінів. Всі необхідні речовини повинні заздалегідь накопичитися в організмі майбутньої матері, адже органи малюка починають формуватися вже в перші тижні життя в маминому животику. Крім того, краще максимально підготувати організм жінки до зачаття, виношування дитини та пологів.

На даний час на вітчизняному фармацевтичному ринку представлений широкий спектр полівітамінних препаратів для майбутніх мам.

За три місяці до зачаття слід змінити метод контрацепції: необхідно відмовитися від протизаплідних таблеток, витягти внутрішньоматкову спіраль. На час планування для запобігання можливої вагітності найкраще користуватися презервативами

Про це не зовсім приємно говорити, але парам, де хоча б один з майбутніх батьків приймає наркотики, дітей зачинати протипоказано. До планування можна приступати тільки після закінчення трьох років з моменту розставання з цим згубним заняттям, щоб дати організму повністю відновитися.

А після лікування сифілісу до моменту зачаття необхідний період реабілітації в п’ять років.

Досить часто пари не хочуть зупинятися на народженні однієї дитини і планують появу другого, а деякі і третього малюка. Який оптимальний час має пройти після попередніх пологів, щоб організм жінки був готовий до виношування наступної вагітності? Жінка може завагітніти з моменту появи першої менструації після пологів. Якщо вона годує грудьми, то вагітність може настати через 6 міс після пологів. Але фізіологи радять не поспішати і дати організму відпочити мінімум 1,5 року, а краще три-чотири, щоб відновити гормональний фон, поповнити запаси вітамінів і мікроелементів, особливо заліза і кальцію. Адже вагітність – це додаткове навантаження на організм жінки

Отже,оптимальною перервою між пологами є 3 роки. Це той термін, за який організм жінки повністю відновлюється, і вагітність перебігає без ускладнень і не несе небезпеки ні для матері ні для дитини

Якщо ви готові до того, щоб у вашому житті почався новий етап, пов’язаний з появою малюка – подбайте про те, щоб він народився здоровим.

Завідувачка консультативно-діагностичного блоку (поліклініки)
Житомирського обласного перинатального центру
Н.М.Алексійчук

Незабаром стане доступна послуга онлайн-запису на прийом, а доки Ви можете:

Перейти до вмісту