До 25-30%, а за іншими данними, до 60% жінок характеризують пологовий біль як сильний, нестерпний і, відповідно, біль може негативно впливати як на організм матері, так і на плід та новонародженого. Надмірний біль у пологах один із самих яскравих негативних відчуттів у житті. Це психоемоційне напруження, страх, відчуття безпорадності, неадекватна поведінка у пологах, додаткова травма пологових шляхів, негативне відношення до персоналу та його рекомендацій, післяпологова депресія, необґрунтована вимога операції кесаревого розтину при наступних пологах, формування токофобії – патологічного страху пологів.
На початку XXI століття породіллям все ще кажуть: «Всі народили, і ти народиш! Терпи!». Але згідно спільної заяви американських товариств анестезіологів та акушерів і гінекологів немає таких обставин, коли жінка повинна відчувати значний біль, який піддається безпечному лікуванню, в той час, коли вона знаходиться під спостереженням лікаря.
Жінці треба докласти чимало зусиль, щоб народити дитину. Але в наш час, маючи в союзниках сучасних лікарів акушерів-гінекологів і анестезіологів, породіллі одержали багато можливостей упоратися з таким важким і важливим завданням, не відчуваючи при цьому сильного болю.
Як знеболюють пологи?
Нефармакологічні методи: психопрофілактика, черезшкірна електростимуляція, пологи у воді, масаж, гімнастика, акупунктура, гіпноз, ароматерапія, аудіо аналгезія. Ці методи безпечні для плоду, але ефективність їх низька.
Медикаментозне знеболення: наркотичні анальгетики – промедол, фентаніл; налбуфін, парацетамол (інфулган). Впливають на свідомість,низька ефективність при сильному болю, депресія центральної нервової системи і дихання плоду.
В теперішній час «золотим» стандартом знеболення пологів вважається епідуральна аналгезія, анестезія.
Суть методу й переваги епідуральної аналгезії
У разі застосування даного методу знеболення лікар-анестезіолог під місцевою анестезією вводить спеціальний стерильний катетер до епідурального простору.
У цьому просторі проходять корінці нервів, по яких болючі імпульси від матки, що скорочується, надходять до спинного мозку, а звідти — до головного мозку, де й формується відчуття болю.
Через епідуральний катетер, встановленийу поперековій ділянці хребта, до епідурального простору вводиться розчин знеболюючого засобу (місцевого анестетика, переважно наропіну із-за його більшої безпечності), щоб на час пологів блокувати нервові корінці й перервати потік больових імпульсів. У результаті такого блокування жінка перестає відчувати біль під час переймів, при цьому пологова діяльність і перейми не страждають.
Багатьох жінок лякає необхідність проведення маніпуляції у поперековій ділянці хребта і, як їм здається, у безпосередній близькості до спинного мозку. Але, насправді, ці побоювання марні. Пошкодити спинний мозок під час застосування даного методу знеболення неможливо, тому що дана маніпуляція проводиться значно нижче того рівня, на якому закінчується спинний мозок.
Епідуральна аналгезія краща за інші методи знеболення. Вона дозволяє здійснювати дбайливе ведення пологів, оскільки перетворює пологи в менш травматичний процес для плоду й матері.
Головна перевага методу епідуральної аналгезії полягає в тому, що породілля під час знеболення пологів прекрасно усвідомлює, що відбувається, комфортно себе почуває й може спілкуватися з її оточенням, не втрачаючи при цьому своєї активності.
Якщо після пологів знадобиться провести ушивання розривів м’яких тканин пологових шляхів, то таке втручання виконується без застосування інших методів знеболення.
Якщо під час пологів виникне необхідність проведення операції кесаревого розтину, то немає необхідності застосовувати інший метод знеболення та протягом декількох хвилин можливо швидко перейти до виконання цієї операції.
Безпека використання епідуральної анестезії у нашому центрі забезпечується:
компетентністю лікарів анестезіологів в особливостях проведення епідуральної анестезії в пологах;
компетентністю акушер-гінекологів в особливостях перебігу пологів на фоні епідуральної анестезії;
сучасним технічним оснащенням: стерильні одноразові сети для епідуральної анестезії, дозатори, монітори;
застосування сучасних безпечних місцевих анестетиків( наропіну, бупівакаїну);
постійним моніторингом стану роділлі та плоду.
Необхідно пам’ятати, що для застосування епідуральної анестезії в пологах існують протипокази. До таких протипоказів відносять проблеми зі згортанням крові , низький рівень тромбоцитів у крові , інфекція в передбачуваній області постановки епідурального катетера, алергія на місцеві анестетики, виражені деформації хребта, категорична відмова жінки.
За останніми протоколами розширені покази до застосування епідуральної анестезії в пологах. До раніше існуючих медичних показів, таких як прееклампсія та інші гіпертензивні розлади під час вагітності,супутня екстрагенітальна патологія (серцево-судинна, ендокринна) та інші, додаються пологи у жінок з рубцем на матці після попереднього кесаревого розтину, з двійнею та знеболення пологів у жінок з великою вірогідністю виникнення ускладнень при проведенні загальної анестезії.
До 20% пологів у Житомирському ОПЦ проводяться під епідуральною анестезією!
Чи задоволені жінки цим методом знеболення?
Приблизно у 95–98 % випадків застосування епідуральної аналгезії, жінки одержують порятунок від болю настільки, наскільки вони самі цього бажали. Навіть рідні й люблячі люди починають реагувати по-іншому, побачивши те, що роділля не страждає від болю.
Жінкам, які психологічно підготовлені до пологів, народжувати незрівнянно легше. Деяким роділлям допомагає знаходження поруч під час пологів членів родини. Але все-таки не варто думати, що, відвідуючи курси або беручи участь у програмах підготовки до пологів, ви гарантовано убезпечите себе від больових відчуттів у пологах. Іноді жінки, які пройшли курси такої підготовки, все-таки втрачають самоконтроль, варто їм тільки відчути більш-менш сильний біль, що залежить під порогу больової чутливості.
Всі жінки мають право отримати адекватне знеболення пологів і бажання жінки є одним із основних показів до проведення епідуральної анестезії.
Як вирішити це питання?
У більшості випадків при наявності медичних показів до проведення епідуральної анестезії в пологах рішення про її проведення приймається у відділення патології вагітності після огляду акушер-гінекологом, анестезіологом та суміжними спеціалістами. При виникненні показів під час пологів для вирішення питання проведення епідурального знеболення консультація лікаря анестезіолога повинна бути обов`язковою.
Якщо ви прагнете, щоб майбутнє народження вашої дитини було найменш болісне, заздалегідь дізнайтесь про епідуральну аналгезію, яку виконують тільки досвідчені лікарі-анестезіологи, порадьтесь зі своїм лікарем акушером-гінекологом, який буде з вами під час пологів, щоб потім не приймати рішення зненацька!
Завідувачка відділенням анестезіології та інтенсивної терапії з методами еферентної терапії
Житомирського обласного перинатального центру
Радкевич Н. Я.