Догляд за новонародженимиІснує безліч різних поглядів щодо догляду за новонародженими в різних країнах. Що ж все-таки необхідно новонародженому, щоб залишатися здоровим?

Новонароджений – це особистість за своєю поведінкою, характером, яка бачить, відчуває біль, тепло, холод, відчуває запахи та смак, може плакати щасливо та нещасно. Це маленька людина зі своїми правами та потребами. І цій людині необхідні: любов, тепло, материнське молоко, чистота та безпека. Помилкові уяви про те, що для підвищення якості догляду за новонародженим необхідні складні та дороговартісні технології.

Досить багато станів, призводять до захворюваності, можливо і смертності, можна попередити, не використовуючи складних та дорогих технологій, а просто забезпечуючи фізіологічні потреби дитини. Такий догляд за дитиною є доступним та економічно ефективним.

Компоненти цього догляду за новонародженим повинні бути доступні для всіх дітей з перших хвилин життя – це умови перебування, досвідчений медичний персонал та навчені члени сім’ї.

А саме:

  • Любов – це материнське піклування про свою дитину, допомога членів сім’ї в догляді за дитиною з перших хвилин життя.
  • Чистота – дотримання правил гігієни, миття рук, відкрите та сухе ведення пуповинного залишку. Використання в пологовому стаціонарі тільки чистого домашнього одягу для дитини.
  • Тепло – профілактика гіпертермії та дотримання теплового ланцюжку для новонародженого, відмова від тугого сповивання.
  • Виключно грудне вигодовування з перших хвилин життя.
  • Профілактичні процедури: повна вакцинація.

Дані рекомендації по догляду за новонародженим базуються на даних доказової медицини.

Якісний догляд, турбота про дитину, цілеспрямована активація його властивостей є вагомим не тільки для збереження життя дитини, його соматичного здоров’я, але і формування дитини як особистості. Проведення рондомізованих контрольованих досліджень показують, що новонароджені відчувають розділення з матір’ю та реагують на нього плачем «стресу».

Для новонародженого дуже важливо знаходитись в колі сім’ї, важливо щоб батьки розмовляли зі своєю дитиною, любили її.

Поняття чистоти повинно забезпечуватись як з боку медичних працівників так і родини, основним при цьому є виконання техніки миття рук. Догляд за пуповиною дитини: пуповинний залишок є воротами для потрапляння інфекції. Для профілактики інфекції пуповини необхідно виконання основних принципів: пуповина повинна бути сухою та чистою, недопустимо використання антисептиків і не закривати пуповинний залишок підгузком. У випадку забруднення пуповидного залишку сечею, калом необхідно його промити теплою водою з милом та висушити його чистою серветкою. Якщо з’являються ознаки запалення пуповидного залишку необхідно звернутися до дитячого лікаря та виконувати його призначення.

При догляді за дитиною дуже важливим є збереження теплового ланцюжка та не допускати переохолодження. Нормальна температура новонародженого в межах 36,5-37,5оС, якщо нижче цього значення – це вже гіпотермія. Якщо у новонародженого знижується температура тіла – це може привести до таких ускладнень як зниження глюкози крові, дихальних розладів, кровотечі, інфекції.

Для попередження гіпотермії необхідно: обсушити дитину зразу після народження, в пологовій кімнаті тепло to 25oC, одяг дитини домашній, шапочка та носочки вдягаються зразу після народження і дитина викладається на живіт матері або партнера для контакту шкіра до шкіри на протязі двох годин. Мати або батько дитини є найкращим джерелом тепла для своєї новонародженої дитини. В подальшому дитина не сповивається, а використовується теплий, чистий, домашній одяг.

Найкращим джерелом енергії та захисту в природі є грудне молоко і виключно грудне вигодовування забезпечує всі потреби немовляти в харчуванні. Запорукою успішного грудного вигодовування є початок годування з першої години життя, правильне положення дитини біля грудей, годування за вимогою і як результат – це позитивний вплив на відношення матері з новонародженим.

Профілактичні процедури: для профілактики кон’юктивіту у новонароджених ВОЗ рекомендує використання розчину 0,3% флоксалу у вигляді очних крапель на протязі першої години після народження.

Вакцинація: згідно календаря щеплень в пологовому стаціонарі в перші дні життя проводиться вакцинація проти гепатиту В (HBV). Відповідно з 3-го дня життя – вакцинація проти туберкульозу (БЦЖ). Покази до вакцинації визначає дитячий лікар на основі анамнезу та клініко-лабораторних даних обстеження новонародженого.

Завідувачка відділенням новонароджених, які перебувають спільно з матерями

Житомирського обласного перинатального центру 

Мадзігон Н.В.

Незабаром стане доступна послуга онлайн-запису на прийом, а доки Ви можете:

Перейти до вмісту